29-Ocak-2023
Ara


Geç Kalmadan Yerinizi Alın!!

Detay

  Tavşanlı  
 
Kütahya
 

TAVŞANLI OSB

Tavşanlı (Kütahya) Organize Sanayi Bölgesi, Tavşanlı İlçesi yerleşim alanının yaklaşık 15 Km. mevkiindeki hazine ve şahıs arazisinden oluşmaktadır. OSB yaklaşık 140 HA’lık bir alana sahiptir.

Organize sanayi bölgesine ulaşım karayolu ile yapılmaktadır. Kütahya Tavşanlı kara yolunun 26. km sindedir. Kütahya Tavşanlı karayolu 45 km olup OSB alanı Tavşanlının doğusunda ve Kütahya yönündedir.

Tavşanlı, Kütahya ilinin en büyük ilçesidir. Tavşanlı’nın Kütahya bağlantısından başka; Bursa, Balıkesir ve Uşak bağlantısı bulunmaktadır.

Kütahya ilinin en gelişmiş ilçesi Tavşanlı ilçesi olaraktan yatırım yönünden atılımlar yapmaktadır. Altyapının en önemli öğelerinden birisi olan Ulaştırma Sektörünün yönünde çeşitli yatırımlar ve çalışmalar yapılmaktadır. İlçenin Ulaştırma durumu ile ilgili hususlar şöyledir.

Tavşanlı ilçe merkezinden Ankara – İzmir DDY hattı geçmektedir. Kömür nakli dolayısıyla Demiryolu taşımacılığının büyük önemi vardır. İzmir limanına karayolu ve DDY yolu aracılığıyla ulaşım mümkündür.

Tavşanlı ilçesini Tunçbilek ve Domaniç üzerinden Bursa’ya bağlayan yol çalışır durumda olmakla birlikte genişletme çalışmaları devam etmekte olup, biten bölümleride bulunmaktadır. İlçe merkezini Harmancık ve Dursunbey üzerinden Balıkesir’e diğer bir deyimle Ege’ye bağlayan yol çalışır bu ulaşımda bölümündede genişletme çalışmaları devam etmektedir. Tavşanlı İlçesi’ni Emet ve Gediz üzerinden İzmir – Uşak asfaltına bağlayan yol çalışır durumda olup genişletme çalışmaları proje aşamasındadır.

Tavşanlı’nın Ekonomik Durumu

İlçenin, genel olarak ekonomik durumu iyidir. İlçe ekonomisi madencilik sektörüne dayanmaktadır. Madencilik dışında ilçede sanayi ve ticaret gelişmiş olup özellikle Leblebicilik konusunda Türkiye çapında söz sahibi durumdadır. Tarım ve Hayvancılık konusunda ekilebilir alan az olmasına karşın büyük gelişmeler görülmektedir.

1941 yılından beri faaliyette bulunan Garp Linyitleri İşletme Müdürlüğü ile 1956 yılından beri elektrik enerjisi üreten EÜAŞ Tunçbilek Termik Santralı Tavşanlı ve Ülke Ekonomisine çok büyük rol oynamaktadır. Garp Linyitleri İşletme Müdürlüğü bünyesinde 3.310 işçi 343 sözleşmeli personeli ve 26 adet memur olmak üzere toplam 3.679 personeli bulunduğu belirtilmiştir. Kömür üretimi ortalama olarak yıllık 4.895.000 Ton civarındadır. Üretilen kömür kalorisi 4.500 olup sanayi’de ve mesken ısınmasında kullanılır.

E.Ü.A.Ş. Tunçbilek Termik Santralı İşletme Müdürlüğü 17.03.2015 tarih 2015/14 nolu karar ile özelleştirme kapsamında Çelikler Holding bünyesine katılmış olup, 550 İşçi Personel çalışmaktadır. Ortalama yıllık Enerji üretimi 765.369.850 kwh olarak gerçekleşmektedir. Türkiye toplam elektrik üretiminin yaklaşık %2 – 2,5’i ilçede üretilmektedir.

Kamu sektörü ve Özel sektördeki bu iki işletmenin varlığı madencilik işleri ile uğraşan ve istihdam yaratan özel işletmelerin varlık sebebi olmuştur. Çıkarılan Kömür ülkeye dağıtılması nedeniyle taşımacılık sektörü gelişmiş durumdadır.

İlçe genelinde bir merkez, 7 kasaba olmak üzere toplam 8 Belediye ile 94 Köyümüz mevcuttur.